Měsíc po volbách do obecních zastupitelstev nemá Žichlínek stále starostu, nicméně má alespoň místostarostu. Zde si rozebereme další možné scénáře vývoje budoucích událostí a vysvětlíme si, co je a co není možné v budoucnu očekávat.
Mezi voliči panuje spousta mýtů o tom, co se bude a nebude dít podle „zákona“, i když jsou to spíše informace typu „jedna paní povídala“, protože pochybuji o tom, že šiřitelé těchto „drbů“ (ty informace se nijak jinak definovat nedají) do Zákona o obcích alespoň z rychlíku nahlédli. Pojďme se společně podívat na jednotlivé odstavce zmíněného zákona a najít správné odpovědi na otázky a vyvrátit šíříci se mýty.
Proč jsou mezi jednotlivými zasedáními takové „pauzy“?
§93, odstavec (1) Obecní úřad informuje o místě, době a navrženém programu připravovaného zasedání zastupitelstva obce. Informaci vyvěsí na úřední desce obecního úřadu alespoň 7 dní před zasedáním zastupitelstva obce; kromě toho může informaci uveřejnit způsobem v místě obvyklým.
Myslím, že je toto každému jasné, pokud se nemá Obecní úřad dostat do křížku se zákonem, musí být mezi jednotlivými zasedáními alespoň 7 dní. Mohli bychom polemizovat o slovíčku „alespoň“, které může znamenat z matematického hlediska limitu (nejméně sedm dní), nicméně pokud máte cit pro český jazyk, mohlo by to být chápáno jako zákonné doporučení (dejte to tam alespoň týden dopředu, pokud je to možné). Jestli je tedy možné svolat zastupitelstvo k zasedání v kratší době, na to si popravdě netroufnu se stoprocentní jistotou odpovědět, ale vím o konkrétním případě, kdy tato lhůta dodržena nebyla a svolání jednání zastupitelstva bylo napadeno jako neplatné (Lanškroun, rok 2007).
Je původní starosta ještě starostou?
§107, odstavec (3) Jestliže zastupitelstvo obce nezvolí starostu na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva obce, pověří zastupitelstvo obce výkonem úkolů … jednoho z nově zvolených členů zastupitelstva obce, a to na dobu nejdéle 6 měsíců.
Odpověď je… že není. Výkonem jeho funkce byl pověřen nově zvolený místostarosta – pan Pavel Dařílek.
Když nebude starosta zvolen, bude rozpuštěno zastupitelstvo?
§89, odstavec (1) Nesejde-li se zastupitelstvo obce po dobu delší než 6 měsíců tak, aby bylo schopno se usnášet, Ministerstvo vnitra je rozpustí.
§89, odstavec (3) Nebude-li zastupitelstvo obce nebo jiný orgán obce postupovat v souladu s výsledky místního referenda, vyzve přednosta okresního úřadu zastupitelstvo obce, aby ve lhůtě jím stanovené zjednalo nápravu. Nezjedná-li zastupitelstvo obce ve stanovené lhůtě nápravu, Ministerstvo vnitra ho rozpustí.
Toto jsou jediné dva důvody vedoucí k tomu, aby bylo zastupitelstvo rozpuštěno. Pokud dobře vidím a čtu, nezvolení starosty se v těchto důvodech nenachází. Ještě byste mohli narazit na tento paragraf:
§90 Poklesne-li počet členů zastupitelstva o více než polovinu a zastupitelstvo nemůže být doplněno z náhradníků, oznámí obecní úřad neprodleně tuto skutečnost okresnímu úřadu.
… nicméně tento paragraf jakýkoliv následný právní postup neřeší.
Do kdy musí být zvolen starosta?
§107, odstavec (3) Jestliže nově zvolené zastupitelstvo obce nezvolí starostu ani do 6 měsíců od ustavujícího zasedání, postupuje se podle § 98.
§98, odstavec (1) Jestliže se v obci opakovaně neuskuteční vyhlášené volby …. nebo není-li zvolen starosta do 6 měsíců od ustavujícího zasedání, popřípadě od doby, kdy byl odvolán starosta nebo se funkce vzdal, …. jmenuje přednosta okresního úřadu správce obce z řad zaměstnanců okresního úřadu.
Zde je to zcela jasné. Tzv. „deadline“ je 9.května 2011. Pokud byste chtěli namítat, že „okresy“ již neexistují, protože máme kraje, budete mít sice pravdu, ale instituci Okresního úřadu řeší zákon 147/2000 Sb. ze dne 16.května 2000. Pokud byste ještě chtěli vědět něco více o institutu správce obce nebo o novele zákona o obcích (který je mimochodem trošku šit horkou jehlou), doporučuji tuto literaturu:
– Důvodová zpráva k novele zákona o obcích (PDF, 217kB)
– Problémy a nejasnosti nového zákona o obcích – týdeník vlády č. 47/2008 (PDF, 143kB)
Proč volíte tajnou volbou?
Na to se musíte zeptat osobně každého zastupitele. Každá ze dvou možností má své pro a proti a důvody, jež vedou jednotlivé zastupitele ke zvolení první nebo druhé možnosti jsou čistě na jejich vědomí a svědomí.
§69, odstavec (2) Člen zastupitelstva obce skládá na začátku prvního zasedání zastupitelstva obce, jehož se po svém zvolení zúčastní, slib tohoto znění: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce (města) a jejích (jeho) občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.“ Práv a povinností se člen zastupitelstva obce ujímá složením slibu.
Závěr
Doufám, že jsem vám objasnil situaci i bez prostého vypočítávání jednotlivých variant „co by kdyby“. Pokud máte jakékoliv dotazy, obraťte se na Obecní úřad, případně přímo na mne. Kontakty najdete v sekci samospráva.