Dálniční přivaděč vedoucí katastrem Žichlínka

Tedy, abych byl přesný, nejedná se o dálniční přivaděč, ale spojku mezi silnicí I/43 (Svitavy-Štíty) a rychlostní komunikací R35 (M.Třebová-Mohelnice). Tato spojka Lanškrouna s plánovanou rychlostní silnicí R35 (i když v současné době můžeme spíše o její realizaci v dohledné době pochybovat), by měla vést právě kolem naší obce, a to dokonce ve dvou variantách. Pojďme se na tyto varianty podívat.

Historie
S návrhy této spojky a jejích dvou variantách jsme jednali na dopravní komisi v Lanškrouně již minimálně před třemi až čtyřmi lety. Tehdy nám ji – víceméně náhodou, protože jsme mluvili o obchvatu Lanškrouna silnicí I/43 – předložil bývalý místostarosta ing. Šebrle. Zmiňované dvě varianty spočívaly v bližším a vzdálenějším vedení silnice směrem od obce. Ta bližší, pokud mne paměť neklame, ve vzdálenosti pár desítek metrů kopírovala západní tvar obce, ta vzdálenější procházela až těsně u kafilérie. Již tehdy se mi zdála ta „bližší“ varianta jako nepřijatelná a samozřejmě jsem se o tom zmínil. Netuším, co se událo mezi vedením města a vedením kraje od té doby, ale vzhledem k tomu, jak dnes vypadá ulice Králická, nedělám si žádné iluze o tom, že by byl vždy použit selský rozum.
Informace o tom, že zastupitelstvo obce o obchvatu již jednalo a vydalo záporné stanovisko, je k nalezení v dokumentu Zápis z jednání zastupitelstva obce dne 10.6.2008. Takže v tom jsme byli v podstatě zajedno.
Současný stav
V každém případě, to, co jsme dostali jako dárek v dnešní době, vypadá takto:

Současná červená varianta byla právě tou původně nepřijatelnou variantou. Původně přijatelná varianta zcela chybí a nahradila ji (pravděpodobně kompromisní) modrá, která ale obyvatelům „horního konce“ nic neřeší.
Je mi po letmém prostudování dokumentace jasné, že na to, kudy by měla silnice vést, má vliv nespočet faktorů a že firma, která dokumentaci vypracovala, udělala svou práci jistě svědomitě. Osobně ale vidím v těchto dvou variantách bez rozdílu tyto výhody a nevýhody:
Výhody – klady

Atraktivita obce pro podnikatele – obce sousedící s dálnicí, případně v těsné blízkosti silnic první třídy, jsou atraktivnější pro podnikatele, a to díky lepší dopravní dostupnosti.
Odvedení tranzitní dopravy mezi městy Lanškroun a M.Třebová – spousta vozidel obcí pouze projíždí a nebudeme si nalhávat, že by všichni dodržovali předpisy a jezdili 50km/h. Vzhledem k absenci chodníků prakticky v celé obci toto vnímám jako skutečný problém, který by se tak nějak z větší části sám vyřešil.

Nevýhody – zápory

Hlučnost – v dokumentaci je sice uvedeno, že by hlučnost ve vzdálenosti 7 metrů od silnice neměla překročit 60dB, ale já to vnímám jinak – v noci i ve dne je slyšet vlak, je slyšet signalizační zařízení na přejezdu u kafilérie (teda pokud mluvím za sebe). To samo o sobě není rušivé, není trvalého rázu, ale pokud bude v méně než poloviční vzdálenosti poměrně frekventovaná silnice, bude tu prakticky trvalý „šum“, který se může stávat časem protivným.
Stavební parcely u silnice na Lukovou – v územním plánu jsou na stávajícím poli plánovany pozemky pro občanskou výstavbu, přítomnost silnice I. třídy v sousedství jejich tržní hodnotu jistě sníží.
Vlastní stavba silnice – pro stavbu samotnou budou využívány místní komunikace a silnice v obci. Výsledek bude jistě stejný, jako při stavbě koridoru (desítky, stovky nákladních aut, vyjeté koleje, asfaltový povrch na odpis, prach, hluk)…

Zdrojové dokumenty

Silnice I/43 v úseku R35 – Lanškroun – posuzování vlivů na životní prostředí – formát PDF – informace zveřejněná na úřední desce obce
Záměr PAK485 v informačním systému EIA
Oznámení záměru stavby silnice I/43 v úseku R35-Lanškroun – formát PDF, 77 stran, velikost skoro 20MB, a to z důvodu přítomnosti mapových podkladů a fotodokumentace v samotném závěru dokumentu
Dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí – textová část – formát PDF, 177 stran, velikost necelé 2MB

Závěr
Samozřejmě se mnou spousta z vás nemusí souhlasit a já to plně respektuji. Pokud máte (jako já) k vedení trasy nějaké výhrady, přijďte na nejbližší jednání zastupitelstva obce, kde můžeme vaše připomínky projednat. Pokud by vám jednání časově nevyhovovalo, zašlete připomínky svému volenému zastupiteli nebo přímo na mou e-mailovou adresu (všechny kontakty viz. Samospráva obce) a v zastupitelstvu budou předneseny.
S návrhy této spojky a jejích dvou variantách jsme jednali na dopravní komisi v Lanškrouně již minimálně před třemi až čtyřmi lety. Tehdy nám ji – víceméně náhodou, protože jsme mluvili o obchvatu Lanškrouna silnicí I/43 – předložil bývalý místostarosta ing. Šebrle. Zmiňované dvě varianty spočívaly v bližším a vzdálenějším vedení silnice směrem od obce. Ta bližší, pokud mne paměť neklame, ve vzdálenosti pár desítek metrů kopírovala západní tvar obce, ta vzdálenější procházela až těsně u kafilérie. Již tehdy se mi zdála ta „bližší“ varianta jako nepřijatelná a samozřejmě jsem se o tom zmínil. Netuším, co se událo mezi vedením města a vedením kraje od té doby, ale vzhledem k tomu, jak dnes vypadá ulice Králická, nedělám si žádné iluze o tom, že by byl vždy použit selský rozum.Informace o tom, že zastupitelstvo obce o obchvatu již jednalo a vydalo záporné stanovisko, je k nalezení v dokumentu Zápis z jednání zastupitelstva obce dne 10.6.2008. Takže v tom jsme byli v podstatě zajedno. V každém případě, to, co jsme dostali jako dárek v dnešní době, vypadá takto: Současná červená varianta byla právě tou původně nepřijatelnou variantou. Původně přijatelná varianta zcela chybí a nahradila ji (pravděpodobně kompromisní) modrá, která ale obyvatelům „horního konce“ nic neřeší. Je mi po letmém prostudování dokumentace jasné, že na to, kudy by měla silnice vést, má vliv nespočet faktorů a že firma, která dokumentaci vypracovala, udělala svou práci jistě svědomitě. Osobně ale vidím v těchto dvou variantách bez rozdílu tyto výhody a nevýhody: Samozřejmě se mnou spousta z vás nemusí souhlasit a já to plně respektuji. Pokud máte (jako já) k vedení trasy nějaké výhrady, přijďte na nejbližší jednání zastupitelstva obce, kde můžeme vaše připomínky projednat. Pokud by vám jednání časově nevyhovovalo, zašlete připomínky svému volenému zastupiteli nebo přímo na mou e-mailovou adresu (všechny kontakty viz. Samospráva obce) a v zastupitelstvu budou předneseny.